اقتصاد

بیت کوین و ماجرای پشت پرده

علت ایجاد ارز دیجیتال یا همان بیت کوین ( Bitcoin ) به علت قابل ردیابی نبودن و ذخیره در بلاکچین است.

با سایت دید بهتر برای بررسی این پول دیجیتالی همراه باشید

ماهیت بیت کوین ( Bitcoin ) و ذخیره آن در بلاکچین

این ارز توسط « ساتوشی ناکاموتو » اختراع شد. بیت‌کوین ( ارز دیجیتال ) دارای رمزنگاری کلید عمومی است.

هر کیف پول بلاکچین حاوی تعدادی جُفت کلید عمومی و خصوصی می باشد که کلیدهای عمومی به نشانی‌های بیت‌کوین تبدیل شده که این نشانی ها برای دریافت بیت‌کوین به پرداخت‌کننده اعلام می‌شود. این آدرس‌ها در حالت قابل خواندن برای انسان‌ها به ماتریسی از حروف و عدد ۳۳ رشته مبدل شده که همیشه با شماره ۱ یا ۳ آغاز می گردد.

بیشترین موارد استفاده

بیت کوین اولین بار در ساختار فاسد دارک وب و دیپ وب ( DarkWeb , DeepWeb ) برای تجارت غیر قانونی استفاده شد.

این پول دیجیتالی از خرید و فروش اسلحه گرفته تا آدم توسط این ارز در قسمت های پنهان شبکه ی جهانی اینترنت یعنی دارک وب و دیپ وب مورد استفاده قرار گرفته و بعد ها با تبلیغات زیبا و فریبنده مشتریانی را به سمت خود جذب کرده است. امروزه نبض بازار ارز را در دست دارد و حامیان پشت پرده ی آن برای جمع آوری و خروج ارز از کشور ها قیمت آن را بالا و پایین می کنند. خرید و فروش اسلحه و آدم بزرگترین آثار مخرب این ارز است

آسیب بیت کوین به اقتصاد

اگر با دید تخصصی تر به این قضیه ارز دیجیتال نگاه کنیم.

فرض کنید :

اگر یک بازی کامپیوتری در هر مرحله که بالا می روید ۷۰ امتیاز بدهد و این بازی قابلیت دارد که به تمامی بازیکنان خودش این امتیازات را بدهد و بین بازیکنان هم آزادی تبادل و خرید امتیاز است. حال شما اگر ۷۰ امتیاز دارید افرادی پیدا میشوند که برای گرفتن این امتیاز به شما پول بدهند؛ هر امتیاز اگر ۱ دلار ارزش پیدا کند . هرچه قدر تقاضا برای خرید امتیاز شما بیشتر باشد ارزشش از ۱ دلار بالا رفته و اگر تقاضایی برای امتیاز شما نباشد ارزشش پایین می آید و اگر محدودیتی برای گرفتن امتیاز باشد مثلا سقف امتیاز تا ۵۰۰ در نظر بگیریم؛ محدودیت در عرضه ی خرید و فروش امتیاز بوجو می آید و آن را کمیاب می کند و این اتفاق ارزش امتیاز را بالا نگه میدارد.

آن روی سکه

حال این را در نظر بگیرید:

بازی دیگری ساخته شود و این بازی دیگر مورد استقبال روز های قبل نباشد و مردم سراغ بازی جدید بروند در نتیجه قیمت امتیازات بازی قبل به شدت کاهش می یابد. حتی ممکن است این بازی ها توسط دولت غیر قانونی اعلام شود در نتیجه مردم با امتیازات باد کرده مجبورند کاسه ی چه کنم چه کنم در دست بگیرند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

صمد حسن پور

کارشناس علوم رایانه ای و اینترنت (فعال در زمینه ی موفقیت)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا