اقتصاد

تورم و مقاومت در برابر آن

قبل ازاینکه به مقاومت در برابر تورم درسایت دید بهتر بپردازیم ابتدا این موضوع را از دید اقتصادی بررسی کنیم.

تورم به سلسله گرانی های کالا و خدمات در یک بازه مشخص گفته میشود.

اقتصاد حبابی یا تورم حبابی

گاهی ممکن است گرانی ها به سبب مسائل سیاسی از قبیل تحریم های شدید و ناگهانی رخ دهد واین یک گرانی عارضی یا همان تورم حبابی است. این نوع تورم بیشتر در کالا یا خدمات وارداتی ایجاد می گردد. هنگامی که یک کشور از لحاظ صادرات و تولید داخلی ضعف داشته باشد، مورد حمله ی اقتصادی حبابی یا لفظ عامیانه تورم حبابی قرار میگیرد ولی کمتر پیش می آید که افزایش نقدینگی موجب این تورم شود. و اگر نقدینگی در چنین مواقعی زیاد شود با کنترل بانک ها جلوی این اتفاق گرفته میشود.

اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی

چنانچه مقام معظم رهبری اشاره کردند اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی تنها راه نجات یک مملکت است.

تنها عامل کشنده ی تورم حبابی افزایش تولید داخلی و خود اتکایی و استقلال است. یعنی کشور به نقطه ای برسد که دیگر هیچگونه وابستگی به خارج نداشته باشد. برای این کار مقدماتی باید فراهم گردد تا نیروی جوان یک کشور بتواند یک کالا یا خدمات را از زیر بنایی ترین امکانات ممکن تولید و به مصرف داخلی برساند. در این هنگام است که خون اقتصاد مقاومتی در شریان های مملکت به جریان در می آید.

تولید داخلی و تورم
تولید داخلی و تورم

ابزار کار

برای خود کفایی اقتصادی لازم نیست یک کشوری به سوی کشور دیگر دست دراز کند.

فقط کافی است با در نظر گرفتن منابع خود و استفاده ی راهبردی و هدفمند از آن به تولیدی بپردازد که منحصر به امکانات و منابع و شرایط خود کشور است. مثلا اگر در کشوری دسترسی به منابع دریایی نبود دیگر لازم نیست که به تولید محصول کنسرو ماهی بپردازد. یعنی با توجه با منابع خود اقدام کند و محصولی را به مرحله تولید برساند.

تولید محصول آنتیک

شاید به این اصطلاح جدید سایت دید بهتر آشنا نباشید.

این یک اصطلاح جدید است ولی مفهومش زیاد جدید نیست، پس:

محصول آنتیک شاید در زیر شاخه ی استارت آپ ها بشود جای داد. منظورمان تولید یک محصولی است که تا به حال در هیچ جای دنیا اتفاق نیفتاده یعنی چه؟ یعنی اینکه یک محصولی را با توجه به توانایی ها ،رم شرایط و امکانات اختصاصی (با توجه به شرایط آب و هوایی یا محیطی یا …) طرح ریزی کرده و به تولید آن بپردازیم؛ یعنی ثبت یک محصول یا برند اختصاصی مانند کفش تبریز که مختص به تبریز و مشهور در عرصه ی بین الملل و یک تولید داخلی است.

آرزوی تو دستور توست
برچسب ها
نمایش بیشتر

صمد حسن پور

کارشناس علوم رایانه ای و اینترنت (فعال در زمینه ی موفقیت)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا