فناوری

فناوری چه تاثیری در زندگی انسان دارد؟

فناوری یا همان تکنولوژی بخشی مهمی را در روند زندگی انسان بوجود آورده است

ولی صرف نظر از آن باید از تمامی جوانب آن را بسنجیم. با سایت دید بهتر همراه باشید.

علل پیدایش فناوری و تاثیرات آن در زندگی

در طول زمان انسان همواره به دنبال ایجاد روشی برای راحت زیستن بود و تنها علل پیدایش فناوری همان آسانی انجام کارهای ضروری زندگی بوده است. زمانی انسان مجبور بود برای شخم زدن زمین از گاو و الاغ استفاده کند ولی با تجهیزات فناوری جدید مانند تراکتور امروزه صنعت کشاورزی مکانیزه شده و رونق فراوانی پیدا کرده است. یا اگر بخواهیم فناوری را در زندگی شهری ببینیم اتوماسیون شدن اداره ها و ارتباط آن ها از طریق شبکه اینترنت کار ها و مراحل اداری را سرعت داده و حتی امنیت کارها را بهبود بخشیده است.

علل پیدایش فناوری
علل پیدایش فناوری

آیا فناوری تاثیر بدی هم دارد؟

هر ابزاری را میتوان به دو وجه مثبت و منفی استفاده کردو بسته با انگیزه ی درونی فرد دارد.

مثلاََ تولید اسلحه برای چیست؟ چرا اصلاََ انسان به اسلحه نیاز دارد؟ اسلحه برای چه هدفی ایجاد گردید؟ این یک چالش ذهنی برای انسان است که چرا باید به وسیله ای نیاز پیدا کند که برای کشتار وی است؟ جواب این همه سوالات به خود انسان بر میگردد. انسان های متفاوت با ذهن های متفاوت. اگر انسان های بد اسلحه را درست نمی کردند صد در صد انسان های خوب هم نیازی برای ساخت آن نداشتند. مثلاََ چرا فقط آمریکا از انرژی هسته ای استفاده کند در حالی که سوابق خوبی برای این فناوری ندارد و بمباران هسته ای هیروشیما و ناکازاکی گواه این واقعیت است. چرا در مقابل این سیستم پلید دفاع نکرد؟

بمب هسته ای
بمب هسته ای

آینده ی فناوری

دور نمایی از آینده ی فناوری برای انسان همیشه مشهود بوده است.

از ماشین های پرنده گرفته تا سفر به فضا و… تصوراتی از آینده ی احتمالی فناوری و تکنولوژی می باشد. حتی در عرصه های دیگر علمی مثل پزشکی نیز قابل تامل است. این دورنمای ذهنی به آینده فناوری میتواند شامل گجت های پوشیدنی، اینترنت در اشیاء، ربات ها، انرژی هسته ای در راکتور های کوچک به اندازه ی جیبی، وسایل نقلیه ی بدون راننده، پرینتر های شبیه سازی سه بعدی، واقعیت مجازی، ژنومیک، نانو تکنولوژی، گرافن، زندگی در سیارات دیگر، برق بی سیم تسلایی، بلاکچین و ارزهای دیجیتال و… باشد.

آینده ی فناوری
آینده ی فناوری

تاثیرات فناوری به محیط زیست

تاثیرات فناوری به محیط زیست میتواند هم مفید باشد و هم مضر یعنی بسته ذهن خالق آن دارد.

اندیشه ی هنرمند خوب را میتوان در تاثیر بوجود آمده از اثر آن ملاحظه کرد.

به طور مثال مخترع یک تکنولوژی دوستار طبیعت میتواند وسیله ای ابداع کند که تمامی زباله ها و مواد زائد خطرناک طبیعت را شناسایی کرده و آن را جمع آوری کند و یا یک مخترع بد فکر وسیله ای بسازد که آثار مخربی به محیط زیست داشته باشد.

آرزوی تو دستور توست
برچسب ها
نمایش بیشتر

صمد حسن پور

کارشناس علوم رایانه ای و اینترنت (فعال در زمینه ی موفقیت)

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا