فناوری

فناوری نانو ( نانو تکنولوژی )

فناوری نانو یا نانو تکنولوژی از رشته های مهندسی می باشد.

در سایت دید بهتر به بررسی فناوری عجیب نانو با شما مخاطبان عزیز می پردازیم

فناوری نانو و ماهیت آن

در این علم ( فناوری نانو ) :

به بررسی مواد و چگونگی قرار گرفتن اجزای سازنده ی کوچک در اندازه های ریز ( ۱ تا ۱۰۰ نانومتر ) پرداخته میشود. این ایده اولین بار در سال ۱۹۵۹ توسط دانشمندی به نام ریچارد فاینمن ، برنده ی جایزه نوبل دریکی از سخنرانی های مشهور مطرح گردید. نانو در بیان ساده تر ، اگر اندازه انسان را یک نانومتر در نظر گیریم؛ اندازه ی زمین یک متر مربع خواهد بود.

بررسی های پارامتری نانو

اندازه ی نانو رقم پیچیده است. هر یک متر برابر چند میلیارد نانو متر است.

پس برای هر نانو متر داریم : یک متر * ۱۰ به توان ۹- = یک نانو متر.

  • ضخامت هر ورق روزنامه به اندازه ی ۱۰۰,۰۰۰ نانومتر است.
  • هر اینچ ۲۵,۴۰۰,۰۰۰ نانو متر است.

تکنولوژی نانویک فناوری پیشرفته برای تولید یک سیستم در ابعاد نانوبرای کنترل ساختارهای بیولوژیکی ، الکترونیکی استفاده می شود. این فناوری که توسط میکروسکوپ های فوق پیشرفته تونلی رویشی (STM) و نیروی اتمی (ATM) مورد بررسی و کنترل قرار میگیرد؛ اتم ها و مولکول ها طوری در کنار هم چیده میشود که با کمترین ساختار ریز کارآمد ترین تکنولوژی در مقیاس کوچکتر بوجود بیاید.

نانو تکنولوژی
نانو تکنولوژی

استفاده های نانو در الکترونیک

نانو در الکترونیک یکی از طرح های زیر بنایی این فناوری میباشد. پیاده سازی فناوری نانو برای ایجاد چیپست ها و قطعات ریز و استفاده آن در تجهیزات مدرن و رباتیک یکی از موارد اولیه ی استفاده و پیشرفت در نانو تکنولوژی می باشد. در فیلم های هالیوودی نیز این مورد به تصویر کشیده میشود.

استفاده های نانو در بیولوژیک

نانو در بیولوژیک نیز به نوع خود خیلی عجیب می باشد. ساختن سلول های نانو برای پیوند سلولی با این فناوری اشک آدمی را در می آورد و به یاد فیلم های ترسناک فرانک اشتاین می اندازد. این استفاده از علم نانو برای جلوگیری از تکثیر خود مختار سلول ها و توده های سرطانی بسیار مفید بوده و تا حدی به موفقیت دست یافته است. ولی به علت پر هزینه بودن آن امکان بهروری همگانی نیست.

آرزوی تو دستور توست
برچسب ها
نمایش بیشتر

صمد حسن پور

کارشناس علوم رایانه ای و اینترنت (فعال در زمینه ی موفقیت)

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا