دانستنی های هنر

مونالیزا اثر جاویدان داوینچی

لئوناردو داوینچی خالق اثر مونالیزا یکی از بهترین و زیباترین اثر هنری جهان میباشد که در این مطلب به بررسی این اثر و فراز و نشیب آن می پردازیم.

لئوناردو داوینچی
لئوناردو داوینچی

پیدایش اثر ( فراز و نشیب آن)

لئوناردو دا وینچی نقاشی مونالیزا را در ۱۵۰۳ یا ۱۵۰۴ در شهر فلورانس شروع کرد. به گفته یکی از هم دوره ای‌های داوینچی به نام جورجیو واساری، او پس از چهار سال تأخیر نقاشی را ناتمام رها کرده بود؛ که چنین رفتاری در خیلی از آثار نقاشی‌های لئوناردو شایع بود که بعدها در زندگی اش ابراز پشیمانی می‌کند: ” … هرگز یک کار را تا آخر به پایان نرساندم … ” چنین تصور می‌شود که وی کار بر روی این اثر را به مدت سه سال پس از نقل مکان از فرانسه تا سال ۱۵۱۹ ادامه داد تا اینکه به پایان رسید.

مونالیزا یکی از مشهورترین چهره فردی ایجاد شده در جهان است. ابهام و مرموزی این چهره نتیجه علاقه شدید داوینچی به سایه روشن های آن است. این چهره را درون یک هرم قرار داده‌ و سه لکه بزرگ روشنایی در اثرآن بوجود آمده‌است. ترکیب بندی درست، رنگ پردازی عالی، زوم بر عنصر شخصیت، تصویر سه بعدی و نمایی علمی از سایه روشن کاری از خصیصه های این اثر می‌باشد؛ که باعث زیبایی این اثر شده‌است. منظره پشت کمی بالاتر از چهره دیده میشود.

فرانسیسکو بارتولومئو یکی از اشراف شهر فلورانس از داوینچی درخواست کرده بود تا پرتره همسر سومش به نام لیزا آنتونیو ماریا را نقاشی کند. داوینچی حدود ۴ سال روی این اثر کار کرد و بعد از اتمام کار آن را به فرانسیسکو نفروخت و شهر فلورانس را ترک کرد. علت این کار علاقه شدید ایجاده شده بر روی این اثر بود.

اثر جاویدان مونالیزا
اثر جاویدان مونالیزا

بازگشت اثر به خانه

این اثر پس از فراز و نشیب های فراوان موزه ی لوور پاریس را به عنوان خانه همیشگی خود بر می گزیند.

نا گفته نماند که این اثر تاثیرات روانشناختی در بینندگان ایجاد میکند و رنگ های تیره مخاطب را به ژرفای تفکر در حالات روحی سوژه میکشاند. این نقاشی نگین قلب موزه لوور بوده ودرخشش فروانی در اعتبار آن بوجود آورده است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

صمد حسن پور

کارشناس علوم رایانه ای و اینترنت (فعال در زمینه ی موفقیت)

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا