انواع سبک هادانستنی های هنر

هنر مجسمه سازی، پیکر تراشی، تندیس گری

هنر مجسمه سازی زیر شاخه ی هنر صنایع دستی می باشد. تندیس یا مجسمه، پیکری برای یاد آوری یک نماد یا یک شی و حتی یک انسان میباشد. به کسی که دستی در این هنر دارد پیکر تراش گفته میشود.

برای درک بیشتر هنر مجسمه سازی باید عناوین زیر را مورد بررسی قرار دهیم:

  • سرآغاز مجسمه سازی
  • نگاهی بر آثار مختلف جهانی
  • اهداف این هنر
  • جنبه ی اعتقادی در پیکر تراشی

سرآغاز مجسمه سازی

از سرآغاز پیدایش انسان در کره ی خاکی این هنر در بین انسان ها با تکیه بر اسناد تاریخی بوده است وگاه لغزش هایی از درک ساخت مصنوع خود و تشبیه آن به خالق هستی باعث بی ارزش شدن این هنر گشته و پرده ی جهل بر افکار انسان های آن زمان کشیده است.

مجسمه های باستان
مجسمه های باستان

نگاهی بر آثار مختلف جهانی

تندیس و پیکر هایی از جنس های مختلف در بین جوامع بین الملل به توجه به آداب و رسوم آنها از شروع تاریخ تا به امروز باعث بوجود آمدن آثار مختلف جهانی شده است.

از تندیس های چوبی سیاه پوستان آفریقایی و مجسمه های سنگی سرخ پوستان گرفته تا پیکر تراشی های تمدن بین النهرین این هنر همواره موجب انتقال مفاهیم ذهن آن زمان به امروز بوده است.

اهداف این هنر

هنر پیکر تراشی، تندیس یا مجسمه سازی در تاریخ گذشته اهداف و غرض هایی از سوی سازنده و حتی سفارش دهنده آن داشته است.

فارغ از اهداف امروزی این هنر که بیشتر جنبه ی رقابتی و اقتصادی و نمایشی دارد ولی در گذشته بیشتر موضوع اعتقادی در این هنر مطرح بود.

فارغ از اهداف امروزی این هنر که بیشتر جنبه ی رقابتی و اقتصادی و نمایشی دارد ولی در گذشته بیشتر موضوع اعتقادی در این هنر مطرح بود.

جنبه ی اعتقادی در پیکر تراشی

از پیکر تراشی های دوران یونان باستان تا بت سازی های قبل از اسلام، انسان ها همواره برای ارضای معنویت و الطاف روحی خود نه از روی آگاهی بلکه از روی جهل مصنوعاتی که میساختند را تحسین و در آخر پرستش می کردند.

ولی این طرز تفکر در دوران کم خردی توسط فرستادگان خداوند شکسته شد و اگر امروزه مجسمه سازی تبدیل به یک هنر به دور از نقصان اعتقادی آن زمان شده، حاصل دسترنج آن فرستاده ها بوده است.

پرستش مجسمه های مصنوع بشر
پرستش مجسمه های مصنوع بشر

هنر تندیس گری در ایران

به مجسمه ی کوچک که قسمتی از پیکر و اصولا سر و شانه به بالا را شامل میشود؛ تندیس گویند. این سبک مجسمه سازی بیشتر در ایران رواج دارد و آثاری از تندیس بزرگان علم و هنر به جای گذاشته است.

این نوع مجسمه بیشتر برای بزرگداشت افراد مطرح جامعه در ایران ایجاد شده است و کاری مرسوم بین هنرمندان مجسمه ساز این مرز و بوم میباشد.

تندیس خیام نیشابوری
تندیس خیام نیشابوری
آرزوی تو دستور توست
برچسب ها
نمایش بیشتر

صمد حسن پور

کارشناس علوم رایانه ای و اینترنت (فعال در زمینه ی موفقیت)

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا