فناوری

ارتباط مغز با رایانه ها یا همان واسط مغز و کامپیوتر

واسط مغز و کامپیوتر ( ارتباط مغز با رایانه )؛ امکان حرکت دادن اجزای ربات با ذهن را فراهم میکند.

در واقع به عنوان رابط کاربری عمل کرده و کنترل کامپیوتر با ذهن را امکان پذیر میکند.

با سایت دید بهتر قضیه ی ارتباط مغز با رایانه را مو شکافی می کنیم…

برای فناوری هیچ چیزی غیر ممکن نیست، کامپیوتر یکی از سرشناس ترین تکنولوژی بشر بوده است و حال اگر بتوان آن را به جای دست با ذهن و امواج مغزی کنترل کرد به یک معجزه ی دیگر فناوری خواهیم رسید. در بسیاری از فیلم های هالیوودی ، کنترل زره رباتیک توسط ذهن و حتی کامپیوترها جزء جذاب آن بوده است. حال دانشمندان اختراع کنترل کامپیوتر با مغز را امکان پذیر کرده اند. این فناوری با تکنولوژی هوش مصنوعی امکان پذیر است و بوسیله آن میتوان این طرح بزرگ را پیاده سازی کرد. ولی اگر این رابط میان مغز و کامپیوتر از ماهیت واقعی هوش مصنوعی عقب بماند چه اتفاقی می افتد؟! هوش مصنوعی بر انسان غلبه کند و باعث اختلالات ذهنی شود چه!

کنترل کامپیوتر با ذهن به کمک هوش مصنوعی

کنترل کامپیوتر با ذهن به کمک هوش مصنوعی
کنترل کامپیوتر با ذهن به کمک هوش مصنوعی

شرکت Neuralink یکی از پیشگامان عرصه ی هوش مصنوعی در تلاش برای ایجاد واسط میان مغز و کامپیوتر است که سعی دارد ارتباط بین مغز انسان و کامپیوتر حتی ربات ها (کنترل ربات با ذهن) را تحقق بخشد. برخی رونمایی ها و سمینار های علمی توسط این شرکت در سان فرانسیسکو برگزار شد و همه را شگفت زده کرد. کنترل کامپیوتر با ذهن کمی مسئله ی پیچیده است ولی با پیشرفت در هوش مصنوعی این کار عملی است. اگر یک سخت افزاری بتواند امواج مغز را تحلیل کند و آنها را تبدیل به دستور و برنامه کامپیوتری کرده و کنترل ماشین ها را بدست گیرد، چه بسا میتواند زندگی انسان را آسان گرداند. مثلاََ شما اتومبیل هایی را در نظر بگیرید که وجود انسان ها را درک کند باعث میگردد از بروز تصادفات جلوگیری شود. ولی اگر مسئله وارونه گردد و اتفاقات برعکسی رخ دهد؛ یعنی هوش مصنوعی بر علیه انسان عمل کند چطور؟

هوش مصنوعی بر علیه انسان

در بسیاری از فیلم های هالیوودی دیده اید که چطور یک هوش کامپیوتری در تلاش بر کنترل انسان هاست! استیون هاوکینک مقاله بر این موضوع نگاشته است و چنین بیان کرده که روزی فرا میرسد که هوش مصنوعی بر علیه انسان ها خواهد بود!

در صورت ارتباط هوش مصنوعی با مغز چه اتفاقی می افتد…

حال اگر ما آن را ربات های فیلم ترمیناتور در نظربگیریم،یک دشمن رو در روحساب میشودومیتوان با آن مبارزه کرد.

هوش مصنوعی بر علیه انسان
هوش مصنوعی بر علیه انسان

ولی اگر با ذهن انسان در ارتباط باشد و به مغز انسان غلبه کرده و مطیع خود سازد چطور؟! آیا باز هم میشود عادلانه مبارزه کرد و آن را شکست داد؟ از تاریخ گذشته تا به امروز بشر نتوانسته حسن نیتش را اثبات کند و ما به وضوح شاهد جنگهای بسیاری بوده ایم و اگر قرار باشد این اتفاق هم مثل اشتباهات قبلی باشد باید خود را آماده ی شکست بزرگی کنیم!

آرزوی تو دستور توست
برچسب ها
نمایش بیشتر

صمد حسن پور

کارشناس علوم رایانه ای و اینترنت (فعال در زمینه ی موفقیت)

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا