پزشکی

مهندسی پزشکی چیست و چه کاربردی دارد؟

مهندسی پزشکی شامل اختراع و ساخت تجهیزات پزشکی برای سهولت در تشخیص بیماری برای پزشکان و جراحان ایجادگردید.

از ساخت دستگاه های عکسبرداری درون بدن گرفته تا دست و عضو مصنوعی ،همه متعلق به علم مهندسی پزشکی است.

با سایت دیدبهتر برای بحث درباره ی این موضوع همراه باشید…

رشته ی مُهندسی پِزشکی جزو معدود رشته هایی است که آینده ی درخشانی را پیش رو دارد و با پیشرفت آن تاثیر شگرفی در سلامتی و بهبود انسان ایجاد میشود. مهندسی پزشکی(Biomedical engineering) زیر مجموعه ای از علوم مُهندسی است که علاوه بر ساخت و نگهداری تجهیزات و ابزار پِزشکی به یاری پزشکان برای تشخیص و پیشگیری و حتی درمان بیماری ها شتافته است. در واقع چنین میتوان گفت که مُهندسی پِزشکی پُلی است میان علوم مهند.سی و علوم پزشکی.

کاربرد مهندسی پزشکی

کاربرد مُهندسی پزشکی در حوزه ی ساخت و آموزش از اهمیت بالایی برخوردار است.

کاربرد مهندسی پزشکی
کاربرد مهندسی پزشکی

این دانش در بیمارستان و شرکت های دولتی و خصوصی سازنده ی تجهیزات پِزشکی و حتی ایجاد مراکز آموزشی برای پزشکان و پرستاران و تکنسین های مربوطه موجود میباشد. بطور مثال‌ گرایش‌ بیوالکتریک‌ میتواند ساخت دستگاه شنوایی سنجی را شامل شود و همچنین این دستگاه‌های‌ پزشکی‌ هزینه ی ساخت بالایی داشته و نیاز به سرویس دهی و مراقبت نیز دارند. به همین علت کاربرد هر شاخه از رشته ی دانش مهندسی پزشکی دارای اهمیت بسزایی است. همچنین گرایش‌ بیومکانیک‌ این رشته نیز در زمینه‌ ساخت‌ اعضای‌ مصنوعی‌ و هم‌ در مبانی توان‌ بخشی‌ مثل‌ ساخت‌ ویلچر یا حتی تخت‌ بیمارستان‌ مورد استفاده قرار میگیرد و گرایش‌ بیومتریال‌ هم می‌تواند در زمینه‌های‌ مختلف‌ صنایع‌ پزشکی،‌ کاربرد داشته‌ باشد. ولی این دانش به همین جا ختم نمیشود و بسیاری از نظریه پردازان و دانشمندان آینده ای شگفت انگیزی برای این شاخه از علم تصور کرده اند.

آینده مهندسی پزشکی

آینده ای که برای مهندسی پزشکی پیش بینی شده است،آینده ای است برای زدودن درد ها وکمبود های جسمانی است.

آینده مهندسی پزشکی
آینده مهندسی پزشکی

بوسیله ی نتایج و محصولات این دانش زندگی آسان میگردد. آنجایی که هیچ یک از انسانها در صورت ناتوانی جسمی، محروم نمی ماند و به کمک این علم میتواند شروع به دویدن کند از کوه بالا رود و طمع خوش زندگی را بچشد. آینده ای ایده آل میتواند زیر سایه ی مُهندسی پزشکی رقم بخورد. دست، پا و عضو مصنوعی میتواند خیلی ها را به زندگی برگرداند و حتی نجات دهد. تجهیزات پزشکی عکس و فیلم برداری از داخل بدن (MRI) برای تشخیص و درمان و حتی پیشگیری بسیاری از بیماری ها پیش شیوع بیشتر مثل سرطان، میتواند جان بسیاری از انسانها را نجات دهد.

آرزوی تو دستور توست
برچسب ها
نمایش بیشتر

صمد حسن پور

کارشناس علوم رایانه ای و اینترنت (فعال در زمینه ی موفقیت)

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا