اقتصاد

تحلیل تکنیکال و بنیادی چیست؟ چگونه آن را در بازار های مالی و بورس پیاده کنیم؟

تحلیل در بازار های مالی برای خرید و فروش سهام مورد استفاده قرار میگیردکه دو نوع میباشد: تکنیکال و بنیادی.

برای شناخت بازار های مالی به این دونوع تحلیل نیاز است.بیشترکسانی که بورس کار میکننداز این روش ها استفاده میکنند.

با سایت دید بهتر به بررسی این موضوع میپردازیم…

برای شناخت و تسلط بر بازار مالی دو روش تحلیل تکنیکال و بنیادی باعث پیشرفت در معاملات بازار خواهد شد. برای کسانی که با این دو اصطلاح آشنا نیستند کمی اوایل سخت به نظرشان خواهد آمد. ولی با کمی تجربه و ورزیدگی در معاملات بورس و بازار درک این موضوع کم کم آسان خواهد گردید. امروزه با اوج گیری سرعت معاملات توسط شبکه ی اینترنت و ابر رایانه ها، به راحتی میتوان با دانش کافی در بازارهای آنلاین جهانی به موفقیت هایی دست پیدا کرد.

تحلیل تکنیکال

تحلیل تكنیكال چیست و چه کاربردی دارد؟

قبل ازاینکه به بررسی آن بپردازیم باید بدانیم تحلیل تکنیكال یا تحلیل فنی(Technical Analysis)حدود ۳۰۰ سال سابقه ی استفاده دارد.

نخستین بار این استفاده را چارلز داو انجام داده است. گفته ها و نگرش های وی در مورد کنش بازار و روند آن به نظریه داو مشهور شد که به طور کلی گفته است:

« قیمت همه‌چیز است! در واقع قیمت تنها چیزی است که باید مورد تحلیل قرار گیرد، چراکه تمام عوامل عرضه و تقاضا بر روی قیمت اثرات خود را گذاشته است.»

قانون بازار مشخص است و در واقع میتوان گفت روند مشخصی را طی میکند.

نظریه ی داو درباره قیمت در بازار این است که از روند صعودی و نزولی معینی پیروی میکند.

در واقع سقف قیمت با افزایش و کف قیمت با کاهش این روند مشخص میشود

منظور داو این بود که از پس هر صعودی، نزول و هر نزولی، صعود اتفاق می افتد در این مورد فقط بحث زمان مطرح است و شناخت شرایط در تحلیل تکنیکال بسیار مفید میباشد. در واقع برای نقد بازار باید سیاستمدار و زرنگ بود، تا بتوان قدم کم اشتباه برداشت. به کمک این روش میتوان با توجه به نوسانات قیمت کالا ها، اوراق و دیگر مواد قیمت پذیر؛ آن را پیشبینی کرد و با بررسی نمودار های قیمت و حجم معاملات، اتفاقات احتمالی را تحلیل کرده و در انتخاب شاخص و اوراق نهایت دقت را لحاظ نمود. بهترین زمان هم برای خرید سهم اولین نوسان این نمودار خواهد بود. تحلیل تکنیکال در بازار بورس آنلاین رایج ترین محل برای تجربه در این زمینه است.

تفاوت تحلیل تکنیکال و بنیادی

اگر میخواهید از تحلیل های کوتاه مدت و آنی استفاده کنید تکنیکال مناسب است ولی تحلیل بنیادی بلند مدت میباشد.

تفاوت اساسی این دو : تحلیل بنیادی را بیشتر سرمایه دار ها و دست اندرکاران صنعت اقتصاد انجام میدهند زیرا دسترسی به منابع و اطلاعات بنیادین شرکت ها را دارند، همچنین سهم مناسب را بصورت بلند مدت شناسایی کنند این تحلیل گاهی با خطا روبرو میشود و آن هم به علت تغییر شرایط است مثل جنگ، در ضمن یادگیری آن به ذهن قوی بستگی دارد و هزینه ی بالایی می طلبد. ولی در تکنیکال با استفاده از اندیكاتور، نمودار و ابزارها تحلیل مناسب ترین زمان ورود و خروج سهم را میتوان دانست اگر هم در این تحلیل دچار اشتباه گردید به خاطر رعایت نکردن قواعد آن است زیرا تحلیل تکنیکال یک تحلیل فنی و حساب شده است. در ضمن یادگیری آن آسان بوده و هزینه ی کمی لازم دارد.

آرزوی تو دستور توست
برچسب ها
نمایش بیشتر

صمد حسن پور

کارشناس علوم رایانه ای و اینترنت (فعال در زمینه ی موفقیت)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا